کارگاه آموزشی توانمندسازی همکاران دبیرخانه، اعضای گروه بازدیدکننده و اعضای هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استان یزد

۱۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۱ کد : ۵۰۸۰۰ آرشیو اخبار استان یزد
تعداد بازدید:۲۵۱
عصر روز چهارشنبه اول آبان ماه با حضور سرپرست دانشگاه یزد در تالار اندیشه برگزار شد.
کارگاه آموزشی توانمندسازی همکاران دبیرخانه، اعضای گروه بازدیدکننده و اعضای هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استان یزد

سرپرست دانشگاه یزد در این کارگاه با اشاره به اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه نظارت بر مؤسسات را به دانشگاه‌های استان واگذار کرده است، بر رعایت قوانین دفتر نظارت وزرات علوم، نشان‌دادن واقعیت‌ها بدون کم‌وکاستی و داشتن انصاف، عدالت و شهامت کافی در نظارت تاکید کرد.

دکتر قاسم بریدلقمانی با تأکید بر اینکه نظارت نقش مؤثری در عملکرد و فعالیت‌های مؤسسات خواهد داشت، از اعضای گروه بازدیدکننده و اعضای هیأت نظارت خواست تا این وظیفه را با اعتقاد کامل و به نحو احسن انجام دهند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در استان یزد مشکلات استان‌های دیگر را به لحاظ تعدد مراکز آموزش عالی نداریم و بررسی‌ها نشان داده است که در سطح کلان آموزش عالی کشور بالغ بر 90 درصد تخلّفات پژوهشی صورت گرفته مربوط به دانشگاه‌های غیردولتی و تنها 10 درصد مربوط به دانشگاه‌های دولتی است هرچند باید به این نکته توجه داشت که حتّی یک تخلّف هم در دانشگاه زیاد است.

 دکتر بریدلقمانی رشد آموزش عالی در استان را متناسب با شرایط دانشگاهی استان دانست و عنوان کرد: در سند آمایش استان با توجه به شرایط جغرافیایی یزد، به توسعه آموزش عالی توجه ویژه‌ای شده و آموزش عالی را یکی از اصول مؤثر در توسعه استان محسوب کرده‌اند.

 وی افزود: با توجه به رشد مؤسسات آموزشی در سطح ملّی در سال‌های اخیر، نیاز  به پالایش و پایش مستمر در این زمینه احساس می‌شود و لازم است مؤسساتی که برای رفع نیاز خاصی به وجود آمدند، پس از اشباع‌شدن نیاز، فعّالیّت خود را متوقف کنند.

دکتر بریدلقمانی، اعتمادسازی نسبت به اعضای هیأت علمی و دانشگاهیان در جامعه را مهم توصیف کرد و اظهار داشت: متاسفانه آمارها نشان می‌دهد درصد اعتماد جامعه به حل مشکلات توسط دانشگاهیان، از 84 درصد به 40 درصد رسیده است و لازم است برای بازگرداندن این تفکر که مشکلات جامعه می‌تواند به دست دانشگاهیان حل شود، با همکاری و مشارکت اعضای هیأت علمی تلاش کنیم .

 دکتر علی‌اصغر علمدار یزدی؛ مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه یزد نیز در این کارگاه اظهار داشت: شاخص‌های ارزیابی و نحوه رسیدگی به تخلّفات مؤسسات آموزش عالی با توجه به شیوه‌نامه ملّی که توسط وزرات علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده است، انجام می‌گیرد  و لازم است در چارچوب قوانین و فرم‌ها به آن پرداخته شود.

در پایان این جلسه، اعضای گروههای بازدیدکننده، براساس یافته­ها و تجارب خود از بازدیدهای انجام شده، به هم­اندیشی و ارائه پیشنهادهای موثر برای رفع معضلات و بهبود روند انجام بازدیدها پرداختند.  ضرورت ارائه برنامه‌های میان‌مدت وکوتاه‌مدت از مؤسسات، ارائه گزارش به صورت سیستمی و ارائه آمار اثربخشی بازدیدها به کارگروه‌های نظارت از جمله مهمترین موارد مطرح شده در بخش پایانی نشست بود.

کلید واژه ها: کارگاه آموزشی هیات نظارت استان یزد تخلّفات پژوهشی اعتمادسازی