کارگاه ارزیابی درونی در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد

۰۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۷:۴۲ کد : ۴۵۰۶۸ آرشیو اخبار
تعداد بازدید:۹۰۹
کارگاه آموزشی «ارزیابی درونی و تدوین برنامه های بهبود کیفیت گروههای آموزشی، روز چهارشنبه بیست و ششم دیماه ۱۳۹۷ در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.
کارگاه ارزیابی درونی در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد

این کارگاه، با توجه به نقش محوری گروه‌های آموزشی و مسئولیت مدیران گروه‌ها در مسیر تحقق اهداف چشم انداز دانشگاه در افق ۱۴۰۴، به همت دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه برنامه ریزی و برگزار شد.
در این کارگاه که با حضور دکتر نیستانی و دکتر صفری (معاونان مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و هیات همراه، دکتر سلیمی (مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه شیراز) و دکتر کیذوری (مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه حکیم سبزواری) و برای مدیران گروه‌ها و معاونان آموزشی دانشکده‌ها و جمعی از کارشناسان حوزه‌های آموزش و پژوهش برگزار شد، در قالب سه کارگروه، مباحث ارزیابی درونی و تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت ارایه گردید.
در جلسه عمومی این کارگاه، ابتدا دکتر ذاکری (رییس دانشگاه) به مدعوین و شرکت کنندگان، خیر مقدم گفت و ابراز امیدواری کرد آثار و برکات این کارگاه پس از ارزیابی و اجرا توسط مدیران گروه‌ها ظاهر شود.
رییس دانشگاه، ضمن تاکید بر جوانگرایی در انتصاب مدیران حوزه‌های اجرایی دانشگاه، گفت: علیرغم این موضوع، در خصوص مدیران گروههای آموزشی تاکید ما بر استفاده از افراد با تجربه و صاحب نظر در این مسئولیت است چرا که معتقدیم جهت گیری علمی دانشگاه باید از لایه‌های صف و از گروههای آموزشی دانشکده‌ها صورت گیرد و این نشان از اهمیت جایگاه مدیران گروههای آموزشی دارد.

وی از تجربه ارزیابی درونی پایلوت چهار گروه آموزشی در سال ۱۳۸۱ سخن گفت که یکی از آن موارد، گروه خط و سازه‌های ریلی دانشکده مهندسی راه آهن بود و افزود: این ارزیابی، به تغییرات جدی در برنامه درسی، تعریف گرایشهای بین رشته‌ای و توسعه تحصیلات تکمیلی به دوره دکتری منجر شد.
دکتر ذاکری در خاتمه سخنانش از مدیران گروههای آموزشی دانشکده‌ها خواست با توجه به انتخاب دانشگاه علم و صنعت ایران از سوی وزارت علوم به عنوان یکی از پنج دانشگاه برتر برای قرار گرفتن در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان، در حوزه روابط بین الملل جهت گیری و افق بلند مدت خود را اعلام کنند.
سپس دکتر نوری، مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه، ضمن تشکر از همراهی مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت عتف و خیرمقدم گویی به مهمانان، به تبیین اهداف و برنامه کارگاه آموزشی ارزیابی درونی و تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت گروههای آموزشی پرداخت.

دکتر نوری تصریح کرد: کیفیت، یک ماموریت فراگیر سازمانی است و تدوین رویه‌های اجرایی و تضمین تداوم آن، رمز بقا شناخته می‌شود.

وی افزود: بحث ارزیابی درونی و تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت، جایگاه حیاتی دارد و از این روست که روسای دوره‌های قبل دانشگاه و مدیریت فعلی آن، تاکید ویژه ای بر آن داشته و دارند.
مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه در ادامه گفت: وظیفه دفتر نظارت و ارزیابی، تنها مونیتورینگ و رصد فعالیت‌های دانشگاه در حوزه‌های مختلف نیست بلکه فعالانه مجموعه را همراهی و اهداف دانشگاه را دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد: دفتر نظارت و ارزیابی، جدا از برنامه‌های عملیاتی دانشگاه نیست و با هدف مشترک گام بر می‌دارد.
دکتر نوری همچنین هدف این کارگاه را کسب توان برنامه ریزی برای خودارزیابی و تدوین برنامه‌های عملیاتی آن ذکر کرد و افزود: در ارتباط با ارزیابی و بهبود کیفیت در حوزه گروه‌ها، نمی‌توانیم جایی را ارجمندتر از خود گروه ببینیم. بهبود کیفیت و تدوین رویه‌های عملیاتی مربوطه، از اختیارات گروه هاست و باید به نحو احسن از این ظرفیت استفاده شود.

مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه، شناسایی وضعیت فعلی را قدم اساسی در روند ارزیابی درونی برشمرد و گفت: پس از شناسایی، تدوین رویه‌های بهبود کیفیت و اجرای فرآیند بهبود کیفیت گام‌های بعدی است که با ارزیابی مجدد، این فرآیند تداوم می‌یابد.
در ادامه جلسه عمومی، دکتر نیستانی، دکتر کیذوری، دکتر صفری و دکتر سلیمی در خصوص تجارب ارزیابی درونی و برنامه‌های کارگاه سخن گفتند.

برگزاری جلسه پرسش و پاسخ و پیگیری مباحث کارگاه در سه گروه، ادامه این کارگاه یک روزه بود.
گفتنی است در کارگاه ارزیابی درونی و تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت گروه‌های آموزشی، شرکت کنندگان به روش مشارکتی با مباحث فرآیند برنامه ریزی بهبود کیفیت گروه‌های آموزشی، کسب مهارت در انجام ارزیابی درونی، نحوه تدوین معیارهای مطلوب ارزیابی، نحوه شناسایی وضعیت موجود گروه بر اساس معیارهای تدوین شده و همچنین تدوین اهداف و سیاست‌های اجرایی بهبود کیفیت و در نهایت تدوین برنامه‌های عملیاتی بهبود کیفیت گروه آشنا شدند.

 

 

 

کلید واژه ها: کارگاه ارزیابی درونی دانشگاه علم و صنعت