نخستین کارگاه ارزیابی درونی برای مؤسسات غیردولتی- غیرانتفاعی برگزار شد

۱۴ آبان ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۷ کد : ۴۲۶۲۴ آرشیو اخبار استان خراسان رضوی
تعداد بازدید:۱۰۹۱
نخستین کارگاه ارزیابی درونی و تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی در استان‌ خراسان رضوی برگزار شد.
نخستین کارگاه ارزیابی درونی برای مؤسسات غیردولتی- غیرانتفاعی برگزار شد

کارگاه یک‌روزه ارزیابی درونی و تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت گروه‌های آموزشی توسط هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری خراسان رضوی با همکاری شورای هماهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی-غیر انتفاعی منطقه ۹ کشور، روز پنج‌شنبه ۱۰ آبان ۹۷ در محل مؤسسه آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی بینالود مشهد برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه که مدیران گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و سمنان حضور داشتند، سرپرست مؤسسه آموزش عالی غیر دولتی – غیر‌انتفاعی بینالود مشهد، ضمن خیر‌مقدم به شرکت‌کنندگان، بر ضرورت برگزاری چنین کارگاه‌هایی به منظور بهبود کیفیت فعالیت‌های آموزش عالی تأکید نمود.

سپس دکتر جعفری ثانی، دبیر هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استان خراسان رضوی در خصوص معرفی برنامه‌های کارگاه و لزوم ارزیابی درونی در سطح گروه‌های آموزشی به‌عنوان کوچک‌ترین سیستم آموزش عالی پرداخت و افزود این کارگاه با رویکرد جدید برای اولین بار در سطح مدیران گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی - غیرانتفاعی در سطح کشور اجرا می‌شود.

در ادامه، دکتر طیرانی رئیس شورای هماهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی-غیر انتفاعی منطقه ۹ کشور نیز با تشکر از هیأت نظارت و ارزیابی استان خراسان رضوی به‌منظور برگزاری این کارگاه، مختصری از روند برگزاری کارگاه را ارائه و بر نقش و اهمیت این قبیل فعالیت‌ها تأکید کرد.

سپس دکتر محمدرضا نیستانی، معاون مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدرس این کارگاه، با بیان تعریفی از فرایندهای ارزیابی درونی و تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت گروه‌های آموزشی، برگزاری اینگونه کارگاه‌ها را در جهت برنامه‌ریزی از پایین به بالا با استفاده از توانمندی و وظایف مدیران گروه‌های آموزشی ضروری دانست.

در ادامه، سه کارگروه تخصصی متشکل از رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات، مدیران ارزیابی درونی و مدیران گروه‌های آموزشی تشکیل و در دو جلسه صبح و عصر دنبال شد.

در هریک از کارگاه‌ها، شرکت‌کنندگان ضمن هم‌اندیشی به انجام فعالیت گروهی پرداخته و در ابتدا مشکلات گروه‌های آموزشی شناسایی و سپس دسته‌بندی شد.

در ادامه اعضای هر کارگاه به ارائه راه‌حل‌های پیشنهادی با توجه به تجربیات خود پرداختند. تکمیل کاربرگ‌ها و شناسایی نشانگرها از دیگر برنامه‌های اجراشده در کارگاه‌های تخصصی بود.

در پایان، نماینده هر کارگره تخصصی به جمع‌بندی موضوعات مطرح شده در کارگروه خود در جمع همه شرکت‌کنندگان پرداختند.

کلید واژه ها: استان خراسان رضوی نخستین کارگاه ارزیابی درونی تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت


( ۱ )