رئیس کمیسیون تخصصی فرهنگی : به دنبال رسیدن به یک الگوی ارزیابی و تضمین کیفیت فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها هستیم

۱۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۶ کد : ۳۷۳۹۱ آرشیو اخبار اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۲۹۸
رئیس کمیسیون تخصصی فرهنگی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت عتف در ششمین جلسه این کمیسیون، گفت: هدف از ارائه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در کمیسیون، نقد و بررسی آنها نیست بلکه رسیدن به یک الگوی جامع در زمینه ارزیابی و تضمین کیفیت فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها است.
رئیس کمیسیون تخصصی فرهنگی : به دنبال رسیدن به یک الگوی ارزیابی و تضمین کیفیت فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها هستیم

ششمین جلسه کمیسیون تخصصی فرهنگی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به میزبانی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ در باغ موزه نگارستان برگزار شد.
در ابتدای این جلسه، دکتر کیومرث فرح بخش رئیس کمیسیون تخصصی فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن تایید کارآمدی این جلسات، گفت: امیدواریم این جلسه نیز دستاوردها و نتایج خوبی در راستای رسیدن به یک الگوی جامع در زمینه ارزیابی و تضمین کیفیت فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها داشته باشد. در این زمینه دانشگاه‌هایی که برای فعالیت‌های فرهنگی، برنامه‌ریزی داشته اند، گزارشی از عملکرد خود ارائه می‌کنند که بتوان در مجموع به یک الگوی جامع از آنها دست یافت.
وی در ادامه افزود: امیدوارم تحقیقات و بررسی‌های ما تا اردیبهشت ۱۳۹۷ به نتیجه برسد و در این ماه همایش سالانه ارزیابی در مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهیم داشت که برای اولین بار بخشی از آن همایش به بررسی مسائل فرهنگی و ارزیابی و نظارت و پایش فرهنگی اختصاص خواهد داشت.
دکتر فرح بخش در پایان، اظهار کرد: هدف ما از برگزاری این جلسات نقد و بررسی فعالیت‌های ارائه شده در دانشگاه‌ها نیست بلکه می‌خواهیم با الگویی که داشته‌اند آشنا شویم و بتوانیم از این الگو استفاده کنیم و بیاموزیم.
در ادامه این جلسه، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن تاکید بر لزوم ارزیابی کیفیت فعالیت های فرهنگی در دانشگاه گفت: درست است که مولفه های فرهنگی بیشتر کیفی هستند تا کمی، اما با این وجود می توان از ارزیابی برخی مولفه های کمی نتایجی را برای ارتقای کیفی امور این حوزه به دست آورد.
این استاد دانشگاه، در زمینه جذب دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی، تاکید کرد: کار فرهنگی از نظر من، فارغ از اینکه در کجای جهان باشیم و یا چه ملیت و قومیتی داشته باشیم، بر چند اصل استوار است؛ نکته اول بحث اعتمادسازی است یعنی اگر نتوانید اعتماد مخاطب را جلب کنید، هر کاری انجام دهید نتیجه عکس می‌دهد.
وی افزود: نکته دوم، منش و رفتار فرهنگی خود ما به عنوان مسئولان و فعالان این حوزه است؛ یعنی در درجه اول باید نشان دهیم که خودمان دارای منش فرهنگی هستیم.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران ادامه داد: موضوع مهم و تاثیرگذار دیگر این است که باید برای سلیقه های گوناگون برنامه های متناسب داشته باشیم. نمی‌توان برای فرهنگ در دانشگاه و یا جامعه یک نسخه واحد نوشت. باید برای ذائقه‌های مختلف برنامه‌های فرهنگی مختلف در نظر گرفت.
در ادامه این جلسه، دکتر محمد علی زارع، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، به ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در زمینه نظارت و ارزیابی کیفیت حوزه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه تهران پرداخت و شاخص‌های ارزیابی حوزه فرهنگی دانشگاه را معرفی کرد.
سپس، حمید پیروی رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران، گزارشی از ارزیابی وضعیت آسیب‌های روانی و اجتماعی دانشجویی ارائه کرد و بر لزوم توجه جدی تر همگان برای به حداقل رساندن آسیب های موجود در دانشگاه تاکید کرد.
در ادامه جلسه اعضای این کمیسیون سئوالاتی را در رابطه با نحوه مدیریت فرهنگی در دانشگاه تهران مطرح کردند که این سئوالات از سوی مسئولین فرهنگی دانشگاه پاسخ گفته شد.
در پایان این جلسه نیز، اعضای حاضر از بخش های مختلف مجموعه باغ موزه نگارستان بازدید کردند.

کلید واژه ها: دانشگاه تهرانرئیس کمیسیون تخصصی فرهنگیفعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها