پرسش‌های متداول


چگونه رمزعبور را بازیابی کنم ( رمز عبور فراموش شده است)؟

روش اول: ریاست دانشگاه، ازطریق نام کاربری boss موسسه ، بخش آموزش عالی، منوی مدیریت، می تواند اطلاعات رمز عبور را ویرایش نماید.

روش دوم: هیأت نظارت هر استان، قادر به بازیابی رمز عبور می باشد.

روش سوم : ورود ایمیل جهت بازیابی رمزعبور .

آخرین ویرایش۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلید واژه ها: سامانه آموزش عالی سامانه HES بازیابی رمز عبور

چگونه وارد سامانه تسما شویم؟

جهت ورود به سامانه ابتدا می­بایست آدرس مربوطه را در مرورگر وارد نمود (https://natak.msrt.ir)  دقت شود جهت استفاده از سامانه تسما، از نسخه های به روز شده مرورگر های فایرفاکس و کروم استفاده شود.

پس از نمایش صفحه ورود به نرم افزار ، هر کاربر می تواند با در اختیار داشتن نام کاربری و رمز عبور خود وارد نرم افزار شود.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

در صورت عدم ورود به نرم افزار چه مواردی باید بررسی شود؟

دقت شود که در هنگام ورود رمز عبور، کلید  caps lock بر روی کیبورد خاموش باشد.

با توجه به اینکه رمز عبور به حروف کوچک و بزرگ حساس است، دقت شود در هنگام وارد کردن حروف این مورد رعایت گردد.

زبان صفحه کلید در حالت فارسی نباشد.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

در صورت بروز مشکل از چه منبع راهنمایی می توان استفاده کرد؟

جهت ارتباط با کارشناسان پشتیبانی شرکت می توان ازطریق لینک پشتیبانی آنلاین    استفاده کرد.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

کارشناس خود ارزیابی بعد ازورود به سامانه چه قسمتهایی را باید وارد کند؟

توضیحات : با انتخاب نشانه ()امکان مشاهده و ثبت توضیحات لازم به ازای هر فعالیت برای مجریان برنامه فراهم شده است.

درج ضمیمه : با انتخاب این نشانه ()امکان مشاهده و درج فایل های ضمیمه  به ازای هر فعالیت برای مجریان برنامه فراهم شده است .

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

فهرست فرآیند های مدیریت عملکرد شامل چه مواردی است؟

فهرست فرایندهای مدیریت عملکرد شامل لیست فرایندهای عمومی و اختصاصی تعریف شده به ازای کاربر مربوطه می باشد که به تفکیک دوره های ارزیابی قابل نمایش است. پس از انتخاب لینک "فهرست فرایندهای مدیریت عملکرد" ، از لیست فرایندهای موجود می توان فرایند عمومی یا اختصاصی مورد نظر را انتخاب نمود.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

نحوه استفاده از نشانه فهرست گزارشات چگونه است؟

توجه:  دسترسی کاربران به این محیط توسط مسؤول ارزیابی تعیین خواهد شد.

کاربران بعد از ورود به پانل اصلی سامانه می توانند از طریق منوی گزارشات ، گزارشات ارزیابی خود را مشاهده نمایند.

در این قسمت از گزارشات، می توان امتیاز کسب شده ارزیابی شونده های انتخاب شده را در بعد محورهای اختصاصی و عمومی و در سه سطح خودارزیابی، کارشناسی و نهایی مشاهده نمود.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

در سربرگ درج ضمیمه چه تعداد فایل و با چه حجم و قالب می توان ضمیمه کرد ؟

پس از کلیلک بروی دکمه درج ضمیمه در بالای صفحه پیغامی نمایش داده می شود که فرمت، حداکثر حجم و حداکثر تعداد فایل ها را مشخص می کند.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

استاندارد / هدف شاخص چیست و چه زمانی باید پر شود ؟

حد مطلوب هر شاخص را استاندارد یا هدف می گویند و بسته به نظر مسؤول ارزیابی در هر دو مرحله تفاهم نامه و ارزیابی می توان مقدار آن را درج کرد.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

چرا سربرگ های توضیحات، درج ضمیمه و ... بعد از درج مقدار سبز نمی شوند؟

در زمانی که کاربر اطلاعات لازم  به ازای شاخص های مورد نظر را در بخش توضیحات، درج ضمیمه و ... به صورت کامل وارد نماید دکمه مربوطه سبز زنگ خواهد شد.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

چرا در تعریف فرم اختصاصی جایی برای درج استاندارد، عملکرد، توضیحات، ضمیمه و ... نیست ؟

در صفحه تعریف فرم اختصاصی نمی توان عملیات ارزیابی را انجام داد، منظور از تعریف فرم اختصاصی فقط تعریف عنوان و وزن شاخص های اختصاصی است و سایر متغیر ها(هدف، عملکرد، امتیاز) در مرحله ارزیابی درج می گردد. بعد از تعریف و تأیید فرم اختصاصی توسط کاربر فرآیندهای مربوط به دستگاه در سه سطح خودارزیابی، کارشناسی و تأیید نهایی توسط سیستم بصورت خودکار تعریف می شوند. بعد از انتخاب فرآیند اختصاصی مربوط به خود وارد صفحه امتیاز دهی شده و عملیات ارزیابی در تمام شاخص ها را انجام دهید.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

عدم مصداق چیست ؟

اگر شاخصی برای دستگاه ارزیابی کننده مصداق نداشته باشد باید عدم مصداق را انتخاب نمایند. در این صورت امتیاز شاخص مورد نظر بین شاخص های دیگر تقسیم می شود. بدیهی است علت اعلام عدم مصداق با درج دلایل و شواهد یا توضیحات و یا درج مستندات معتبر در سربرگ درج ضمیمه می بایست انجام شود.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

امتیاز در شاخص هایی که فرمول دارند، چگونه محاسبه می شود ؟

امتیاز شاخص هایی که فرمول دارند معمولا بر اساس فرمول و پارامترهای انتخاب شده یا وارد شده در شاخص و یا زیر شاخص (فعالیت) محاسبه می شوند. لازم به ذکر است فرمول محاسبه امتیاز در زمان تعریف فرم ارزیابی تعریف می شود

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

چرا درصد پیشرفت صحیح نیست ؟

درصد پیشرفت بر اساس عملکرد محاسبه می شود نه استاندارد. کاربران در دوره تفاهم نامه استاندارد و در دوره ارزیابی عملکرد را وارد می کنند. در دوره تفاهم نامه اگر برای شاخصی عدم مصداق انتخاب شود درصد پیشرفت تغییر می کند. این به این دلیل است که عدم مصداق بر عملکرد تأثیر گذاشته و امتیاز شاخص مربوط بین شاخص های دیگر تقسیم می شود.

آخرین ویرایش۲۷ دی ۱۴۰۰

 چنانچه دانشگاه محل خدمت بورسیه ،عدم نیاز  بدلیل عدم صلاحیت صادر نماید، از چه طریقی متقاضی می تواند درخواست رسیدگی مجدد نماید؟

استفاده بورسیه ها از تسهیلات رسیدگی مجدد از طریق اعمال مواد 20 و 21 دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایات داوطلبان و سایر مشمولین ماده 5 آیین نامه تشکیل هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ، بلامانع است.

آخرین ویرایش۰۲ تیر ۱۳۹۸

 اگر در یک زمان معین چند دانشگاه باهم اعلام نیاز بدهند تکلیف چیست؟

بورسیه مجاز به انتخاب یکی از دانشگاهها  برای انجام تعهدات می باشد. ولازم است طی نامه ای یکی از دانشگاهها را به عنوان محل خدمت برای صدور جایابی، به رئیس مرکز نظارت و ارزیابی اعلام کند.

آخرین ویرایش۰۲ تیر ۱۳۹۸

شرایط احتساب سنوات خدمت حق التدریسی به عنوان انجام تعهدات چیست؟

در صورتیکه فرد در زمان انتظار، با مرکز و دانشگاهها همکاری لازم را داشته باشد و سابقه ای دال بر استنکاف فرد از مراجعه به موسسه یا دانشگاه نباشد،  پس از صدور ابلاغ جایابی و انجام نیمی از تعهدات فرد، و با ارسال سوابق خدمت نیمه وقت و تایید دانشگاه مربوطه،  خدمت نیمه وقت در صورتیکه هر ترم حداقل 12 واحد درسی به صورت حضوری تدریس داشته باشند امکان احتساب  خدمت نیمه وقت به عنوان انجام بخشی از تعهدات پس از طرح در کمیته جایابی قابل بررسی است.

آخرین ویرایش۰۲ تیر ۱۳۹۸

مدت زمان انتظار برای جایابی در چه زمانی و با چه شرایطی لحاظ می گردد؟

در صورتیکه بورسیه  در زمان انتظار، با مرکز نظارت و ارزیابی و دانشگاهها  هنگام معرفی همکاری لازم را داشته باشد و سابقه ای دال بر استنکاف فرد از مراجعه به موسسه یا دانشگاه نباشد،  پس از صدور ابلاغ جایابی و انجام نیمی از تعهدات فرد،  احتساب  مدت زمان انتظار به عنوان انجام بخشی از تعهدات بورس، در صورت تأیید کمیته جایابی، امکان‌پذیر خواهد شد.

آخرین ویرایش۰۲ تیر ۱۳۹۸

درخواست تصویر مدرک تحصیلی امکان پذیر هست یا خیر؟

ارائه اصل یا تصویر مدرک تحصیلی قبل از اتمام تعهدات بورسیه امکان پذیر نمی‌باشد. در صورت نیاز با مکاتبه دانشگاه ، موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آخرین ویرایش۰۲ تیر ۱۳۹۸

پس از دریافت اعلام نیاز از یک دانشگاه اقدام بعدی چیست؟

لازم است دانشگاه همراه اعلام نیاز، صورتجلسه هیات اجرایی جذب دانشگاه را نیز به مرکز نظارت و ارزیابی ارسال نموده باشد. سپس موضوع در کمیته جایابی بورسیه ها بررسی و در صورت تایید ابلاغ جایابی برای بورسیه صادر می شود.

آخرین ویرایش۰۲ تیر ۱۳۹۸

 اگر پس از معرفی به دانشگاههای مجری رشته  اعلام نیازی دریافت نشود چه باید کرد؟

- در صورتیکه متقاضی دارای حکم بورس باشد. با توجه به میزان تعهدات وی  در کمیته جایابی  نسبت به فرآیند لغو تعهد ، بررسی خواهد شد. معمولاً چنانچه  پس از گذشت دو سال از تاریخ فراغت از تحصیل، مرکز نظارت موفق به جایابی ایشان نشود، در صورت درخواست متقاضی،‌ در کمیته مذکور با لغو تعهد موافقت می شود. که پس از موافقت وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری قابل اجرا می شود.

- در صورتیکه متقاضی بورس  تبدیل خارج  به داخل ( فاقد حکم بورس ) باشد و مرکز نظارت و ارزیابی موفق به جایابی ایشان نشود، با درخواست متقاضی،  عدم وصول اعلام نیاز و عدم امکان جایابی وی به سازمان امور دانشجویان اعلام می شود، تا نسبت به آزاد سازی مدرک تحصیلی ایشان اقدام نمایند.

آخرین ویرایش۰۲ تیر ۱۳۹۸

پس از دریافت عدم نیاز از دانشگاه محل خدمت تکلیف  بورسیه چیست؟

در صورتیکه اداره کل بورس و اعزام دانشجویان خارج اعلام  عدم نیاز دانشگاه را دریافت نموده باشد، لازم است طی مکاتبه ای با ارسال نامه عدم نیاز دانشگاه و فرم مشخصات تکمیل شده دقیق و حکم بورس فرد بورسیه ، درخواست شروع جایابی را به مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی اعلام کند. مرکز نظارت و ارزیابی بورسیه  را به موسسات و دانشگاههای مجری رشته معرفی کرده و به مدت  40 روز به دانشگاهها  برای اعلام نظر فرصت می دهد.

آخرین ویرایش۰۲ تیر ۱۳۹۸

کلید واژه ها: عدم نیاز

از کجا بدانیم که بورسیه ای به دانشگاه ما معرفی شده است؟

از بخش آموزش عالی، منوی اشخاص و کارکنان، منویی با عنوان اعلام بورسیه ها وجود دارد که در آن فهرست افراد معرفی شده به آن دانشگاه قابل مشاهده است. در آنجا می توانید نیاز یا عدم نیاز به جذب شخص معرفی شده را اعلام نموده و مستندات مربوطه را بارگذاری نمایید.

 

آخرین ویرایش۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلید واژه ها: سامانه HES سامانه آموزش عالی بورس و جایابی فارغ التحصیلان بورسیه

زمانیکه بورسیه ای به دانشگاه ما معرفی می شود، اطلاعات مربوط به شخص اعم از اطلاعات آدرس و تماس و همچنین سوابق تحصیلی شخص را از کجا می توان مشاهده کرد؟

از بخش آموزش عالی، منوی اشخاص و کارکنان، منویی با عنوان اعلام بورسیه ها وجود دارد که در آن فهرست افراد معرفی شده به آن دانشگاه قابل مشاهده است. در آنجا می توانید به جزئیات اطلاعات شخص نیز دسترسی داشته باشید.

آخرین ویرایش۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلید واژه ها: سامانه HES سامانه آموزش‌عالی بورس و جایابی فارغ التحصیلان بورسیه

دانشگاه درخواست را برای هیأت استانی یا سازمان مرکزی ارسال کرده اما واحد مرحله بعدی قادر به مشاهده اطلاعات دانشگاه نمی باشد. مشکل کجاست؟

در چنین حالتی واحد مربوطه اعم از هیأت نظارت یا سازمان مرکزی، به اشتباه ابتدا درخواست را از کارتابل رد کرده است. این اشتباه بوده چراکه واحد بررسی کننده ابتدا بایستی اطلاعات را بررسی نموده سپس در پایان بررسی، درخواست دانشگاه را تأیید یا عدم تأیید نموده و کارتابل خارج نماید.

آخرین ویرایش۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلید واژه ها: بخش استانی سازمان مرکزی هیات نظارت استانی سامانه آموزش عالی سامانه HES

در بخش اطلاعات شناسنامه ای، به هنگام ثبت و ویرایش اطلاعات یک شخص، پیغامی صادر می شود مبنی بر اینکه نامبرده توسط دانشگاه دیگری ثبت شده و شما مجاز به ویرایش اطلاعات نمی باشید. راهکار چیست؟

در چنین حالتی، باتوجه به اینکه دانشگاه دیگری قبلا اطلاعات شخص را ناقص ثبت کرده، آن شخص به عنوان عضو هیأت علمی یا غیر هیأت علمی آن دانشگاه درنظر گرفته می شود. لذا، ابتدا اطلاعات را به همان صورت ناقص ثبت نموده، سپس در بخش قرارداد پرسنلی، برای آن شخص یک رکورد قرارداد پرسنلی ایجاد نمایید. از این پس، آن شخص به عنوان عضو دانشگاه شما شناخته می شود و شما می توانید به فرم اطلاعات شناسنامه ای بازگشته و اطلاعات را ویرایش نمایید.

آخرین ویرایش۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلید واژه ها: سامانه آموزش عالی سامانه HES اطلاعات شناسنامه ای

چگونه اطلاعاتی که تایید ریاست موسسه شده است به حالت ویرایش تبدیل می شود؟

کاربر ریاست موسسه می تواند از طریق بخش آموزش عالی--> اطلاعات موسسات--> اطلاعات پایه موسسات --> فرم عدم تایید اطلاعات ، تمام اطلاعات مربوط به بخش مورد نظر را که هنوز تایید وزارت نشده اند را به حالت ویرایش تبدیل نماید.

ضمنا برای عدم تأیید اعضای هیأت علمی نیز، با اکانت ریاست دانشگاه می توانند وارد سامانه شده، در بخش آموزش عالی-->  اطلاعات موسسات--> اشخاص، کارکنان و اعضای هیأت علمی --> تأییدیه اطلاعات اعضای هیأت علمی و غیر هیأت علمی، عنوان موسسه خود را انتخاب کرده و پس از جستجو، کلیه اطلاعات را عدم تأیید نمایند. یا اینکه برای ویرایش به صورت موردی، رکورد مورد نظر را انتخاب کرده، دکمه ویرایش را زده و به عنوان مثال برای مدرک تحصیلی، آیتم ناقص را انتخاب نمایند.

آخرین ویرایش۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلید واژه ها: سامانه HES سامانه آموزش‌عالی تأیید اطلاعات موسسه

می خواهیم رکورد اطلاعات قرارداد برخی اشخاص را ویرایش کرده و حکم جدید را بجای حکم پیشین قرار دهیم. 

در بخش قرارداد پرسنلی، به خصوص بعد از تأیید نهایی اطلاعات، به هیچ وجه ویرایش امکان پذیر نمی باشد.  درصورتیکه برای سال جدید یا بر اثر تغییراتی در ارتقاء شخص، حکم جدید صادر می شود، لازم است تا از بخش قرارداد پرسنلی، شخص موردنظر را انتخاب کرده با دکمه انتقال/ جدید، یک رکورد دیگر ایجاد و تصویر حکم جدید را بارگذاری نمود. درواقع ویرایش در اینجا موضوعیت نداشته و کلیه احکام قبلی صادر شده بایستی به جهت حفظ سوابق در سامانه وجود داشته باشند.

آخرین ویرایش۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلید واژه ها: سامانه آموزش عالی سامانه HES تأیید اطلاعات اعضای هیأت علمی قرارداد پرسنلی

شخص در دانشگاه مبدأ هیأت علمی تمام وقت بوده و وضعیت استخدامی وی تغییر کرده (اعم از قطع همکاری یا مأمور)، اما دانشگاه مقصد نمی تواند قرارداد پرسنلی به عنوان هیأت علمی تمام وقت برای شخص صادر نماید.

درحالتیکه شخص در یک دانشگاه هیأت علمی تمام وقت بوده، دانشگاه دیگر نمیتواند اطلاعات آنرا به صورت هیأت علمی تمام وقت ثبت کند. بنابراین چنانچه وضعیت همکاری شخص با دانشگاه مبدا تغییر کرده، بایستی حکم جدید برای شخص در دانشگاه مبدا صادر شده اعم از قطع همکاری، مأمور و غیره، و تصویر حکم جدید در سامانه بارگذاری شده و فیلد نوع حکم و قرارداد مطابق با آخرین وضعیت در دانشگاه مبدأ بروزرسانی شود تا دانشگاه مقصد قادر به ثبت مشخصات قرارداد پرسنلی شخص باشد.

آخرین ویرایش۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلید واژه ها: سامانه HES سامانه آموزش‌عالی

اطلاعات اعضای هیأت علمی دانشگاه در سامانه ثبت شده، به تأیید ریاست دانشگاه رسیده اما هیأت نمی تواند اطلاعات دانشگاه را ببیند.

پس از تأیید ریاست دانشگاه، بایستی با اکانت ریاست، ابتدا یک درخواست تأیید اطلاعات موسسه ارسال نمایید. بدون ارسال درخواست، هیچکدام از واحدهای بررسی کننده اطلاعات، قادر به مشاهده اطلاعات دانشگاه نخواهند بود.

در خصوص زیر نظام های آموزش عالی از جمله دانشگاههای پیام نور و آزاد اسلامی فرایند بررسی و تایید اطلاعات ابتدا از طریق واحد استانی و سازمان مرکزی دانشگاه مربوط و سپس هیات نظارت و ارزیابی استانی صورت می گیرد. برای راهنمایی در خصوص درج اطلاعات و پی گیری بررسی داده های ثبت شده با دبیرخانه هیات نظارت و ارزیابی استان مربوطه تماس حاصل فرمایید

آخرین ویرایش۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلید واژه ها: سامانه آموزش عالی سامانه HES